Lissie er mor for andre seniorer
”Jeg er frivillig i Amager Seniorklub, fordi jeg synes, det er hyggeligt – og fordi jeg kan mærke, at folk synes, det er hyggeligt, at vi er her. Jeg kan godt lide, at de frivillige bliver værdsat.
Jeg startede i klubben i oktober 2023, fordi jeg gik til genoptræning på Skt. Elisabeth, hvor de anbefalede mig Amager Senior Klub, da deres forløb sluttede. De vidste, at klubben har en fysioterapeut tilknyttet, som laver balancegymnastik.
Man kan blive medlem af Amager Seniorklub, hvis man er 60+ eller modtager førtidspension.
Vi har mange aktiviteter, som vi laver sammen: gymnastik, stolegymnastik, balancegymnastik, linedance, banko og kreative aktiviteter – vi strikker, hækler, syer, laver decopage og papirblomster. Vi har også motionscenter og billardrum. Hver fredag har vi festlig fredag, hvor vi enten har quiz eller sang. Det er meget hyggeligt. Vi har også forskellige fester, fejringer, ekskursioner og en årlig ferietur.
Det bedste ved klubben er, at når man kommer, så sætter man sig der, hvor der er plads, og hvor der sidder nogen i forvejen. Så bliver man inddraget i snakken. Vi har også en uskreven regel om, at man ikke bør komme her for kun at gå ind i motionscentret, for det er en social klub. Mange kommer for at være her og sidde og snakke, og de kender hinanden godt.
Jeg har to dage om måneden, hvor jeg er frivillig, og der møder jeg ind, før klubben åbner. Jeg sørger for, at der er kaffe hele dagen og samler porcelæn sammen og vasker det op i opvaskemaskinen. Så går jeg bare rundt og tørrer borde af, hvis det har regnet – jeg går sådan og nusser – og så taler jeg med folk. Jeg er så at sige moderen den dag. Jeg har et skilt på, så de andre medlemmer kan se, at det er mig, de skal henvende sig til. Vi er altid to på vagt – der altid en fra bestyrelsen – derfor har vi også mange suppleanter. Der er også frivillige, der arrangerer vores ture”.
Du finder Amager Seniorklub og mange andre sociale tilbud på: